Obvezno zaprte trgovine
Luka Mesec je predlagal, naj se prepoved obratovanja trgovin v nedeljo ohrani tudi po epidemiji. Predsednik vlade je ta predlog s čivkom nemudoma podprl.
Takšna prepoved posega v ustavno varovano pravico do podjetniške pobude. Ustava pravi: »Gospodarska pobuda je svobodna«. Ta svoboščina sicer ne pomeni, da sme vsak skladiščiti naftne derivate ali prodajati orožje. Večina gospodarskih dejavnosti je »svobodnih« na način, da se je sme lotiti samo specializirana skupina z ustreznimi sredstvi, ki izpolnjuje predpisane pogoje.
V Sloveniji smo imeli dolgoletno sago o tem, ali lahko država prepove obratovanje trgovin v nedeljo ali ne. O tem vprašanju je ustavno sodišče odločalo kar trikrat in imeli smo (neverjetno) celo referendum. Bilo je v obdobju pred prejšnjo gospodarsko krizo, ko so ljudje prvič po vojni dokaj brezskrbno trošili. Vlada pa je želela zaščititi družine trgovk, ki naj bi vsaj v nedeljo imele svoje mame doma.
Ustavno sodišče v zadnji odločbi iz leta 2005 prepovedi delovanja trgovin v nedeljo sicer ni razveljavilo, vendar pa (kot sta opozorili dve ustavni sodnici) se še vedno ni opredelilo do vprašanja, ali gre za poseg v pravico do svobodne gospodarske pobude ali zgolj za predpisovanje načina izvrševanja te pravice. Dilema o neustavnosti tega pravila torej ostaja.
Ključno vprašanje pa ni, ali bomo bolj varovali družino (kot želi desnica) ali pa omejevali potrošnjo (kot želi levica), ampak vprašanje o nenehnem poseganju v pravni red. Preden se je na primer Ikea odločila končno postaviti trgovino v Ljubljani, je izračunala, ali se ji investicija splača. Število obratovalnih dni je pomnožila s pričakovanim dnevnim prihodkom in se za investicijo odločila šele, ko je izračunala da bo iz teh prihodkov lahko poplačala kredit za izgradnjo. Prepoved poslovanja v nedeljo njene potencialne prihodke zmanjša za eno sedmino oziroma za skoraj petnajst odstotkov. To pa lahko takšno investicijo kaj hitro iz rentabilne spremeni v izgubaško.
V podobnem položaju kot Ikea je vsakdo, ki je v zadnjih letih pri nas postavil trgovino. Ali pa se šel kak drug posel. Vlada mu bo s to (ali pa kako drugo prepovedjo) vzela velik del prihodkov. Predstavljajte si, da ste to vi in ste za svoje podjetje zastavili družinsko hišo. Marsikomu si tega niti ni treba predstavljati, ker je dejansko bil, ali pa je v takšnem položaju.
»Twitter« vodenje države, ko se s populističnimi predlogi in enobesednimi čivki odloča o pravicah stotisočev in milijardnem premoženju, se zdi povsem stihijsko. Zdi se, da smo državljani izpostavljeni sprejemanju tako pomembnih odločitev brez ustreznega strokovnega in argumentiranega premisleka. Pravni red naj bi bil čimbolj stabilen, da bi lahko vsakdo vedel, kaj sme, kaj ne in kaj mora. S spreminjanjem pravil se stabilnost ruši, pravna varnost slabša in to pripelje do neurejene in zato siromašne države.
Latest Posts
Časnik Delo o vračanju denarja za nezakonite globe
Nekoliko širši pogled na problematiko, v članku sodeluje tudi odvetnik Andrej Krašek. Povezava.
Vrnite nam denar!
Ljudje se precej množično obračajo na nas z vprašanji, kako priti do povračila denarja za že plačane globe.
Generalna prevencija
Vlada seveda lahko sprejema ukrepe, povezane z omejevanjem gibanja, nima pa nobene pravne podlage za izrekanje kazni.